Ospa wietrzna a ciąża – o czym wiedzieć?

Najczęściej na ospę chorują dzieci, ale ta ostra choroba zakaźna może zaatakować także dorosłych. Może się nawet zdarzyć tak, że ospa wietrzna zaatakuje kobietę w ciąży. Dobrze jest więc wiedzieć, czy i jakie zagrożenie ospa może stanowić dla ciężarnych kobiet. Choroba ta wywoływana jest przez wirusa VZV i z reguły dorośli są już na niego uodpornieni, choć może on powrócić w postaci półpaśca.

Wszystkie osoby, które przechodziły już jednak ospę wietrzną w dzieciństwie nie muszą obawiać się o to, że taka infekcja pojawi się po raz kolejny. Zagrożenie dotyczy więc osób, które na ospę nie chorowały nigdy, ani też nie były przeciwko niej szczepione. W jaki sposób może dojść do infekcji? Naprawdę nie trzeba wiele, by zarazić się wirusem ospy wietrznej – wystarczy ledwie przebywać w jednym pomieszczeniu z osobą chorą. Zaraźliwy będzie także bezpośredni kontakt z taką osobą bądź z zanieczyszczonymi przedmiotami.

Ogólnie rzecz biorąc, ospa wietrzna jest bardzo zaraźliwa. W związku z tym, jeśli ciężarna kobieta zaobserwuje u siebie pierwsze objawy ospy wietrznej to szybko powinna zgłosić się do lekarza. Jakie to objawy? Bóle mięśniowe, złe samopoczucie, ból głowy czy gorączka niekoniecznie sygnalizują ospę (mogą być to objawy innych przypadłości). Robi to dopiero charakterystyczna wysypka.

Leczenie ospy u kobiet w ciąży

Wysypka pojawia się z reguły na całym ciele, począwszy od skóry tułowia, poprzez twarz czy skórę głowy, a nawet błony śluzowe. Trzeba zdawać sobie jednak sprawę z tego, że ospa wietrzna w przypadku dorosłych jest z reguły dużo bardziej niebezpieczna i może mieć ciężki przebieg, zupełnie inaczej niż ma to miejsce wśród większości dzieci. Ospa wietrzna w ciąży może być zresztą niebezpieczna nie tylko dla matki, ale również dla płodu. Jednym z najczęstszych powikłań wśród kobiet w ciąży jest zapalenie płuc.

Odpowiednie leczenie może temu zapobiec, podobnie jak i konieczności hospitalizacji. A co ze skutkami ospy dla płodu? To zależy przede wszystkim od tego, na jakim etapie ciąży ospa wietrzna się tak w zasadzie pojawiła. Niekiedy może dojść do tak zwanego wrodzonego zespołu ospy wietrznej, choć jest to bardzo rzadkie powikłanie ospy. Inne możliwości to półpasiec dziecięcy albo noworodkowa ospa wietrzna.

Najważniejsze jest więc właściwa i szybka reakcja, tym bardziej że ospa może być dla malca ogromnym zagrożeniem. Aby zminimalizować ryzyko powikłań konieczna jest więc konsultacja z lekarzem, który zaleci odpowiednie leczenie ospy wietrznej.