Aquafresh White & Shine

Ospa wietrzna to chyba choroba, z którą spotkał się każdy. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż jest to choroba zakaźna i przypadłość, która bardzo często występuje u dzieci. Z tego też powodu niemal każdy z nas przechodził już przez ospę, choć zdarza się, że atakuje ona dopiero młodzież czy osoby dorosłe – wtedy może być zresztą dużo bardziej niebezpieczna (szczególnie jeśli mowa np. o kobietach w ciąży). Niezależnie od tego, w jakim momencie życia ospa się ujawni, warto wiedzieć jakie są objawy oraz jak przebiega leczenia. Choć w większości przypadków ospa wietrzna ma łagodny przebieg to jednak istnieją pewne wyjątki, kiedy to wirusy ospy wietrznej może być dla nas naprawdę groźny.

Nie każdy wie, co to jest ospa wietrzna – leczenie także bardzo często pozostaje zagadką dla wielu osób. Tymczasem choroba ta wywoływana jest przez wirusy ospy wietrznej oraz półpaśca (VZV), a najczęściej dotyka dzieci. Przenosi się drogą kropelkową, a ognisko zakaźne często obejmuje szereg dzieci, gdyż łatwo jest się zarazić wirusem. Wystarczy więc tylko jedno chore dziecko w żłobku czy przedszkolu, by nagle niemal cała placówka zmagała się z wirusem ospy wietrznej. Na całe szczęście, choroba ta ma z reguły łagodny przebieg w przypadku młodych osób. Jakie są objawy? Początkowo będą to przede wszystkim:

  • złe samopoczucie,
  • bóle mięśni,
  • bóle głowy,
  • biegunka,
  • gorączka,
  • wykwity i zmiany skórne.

To właśnie wykwity pojawiające się na skórze chorego są cechą charakterystyczną tej przypadłości. Również dzięki temu ospa wietrzna jest dość łatwa do zdiagnozowania, dzięki czemu możemy szybko podjąć odpowiednie kroki w ramach leczenia. Tylko w niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzanie dodatkowych badań takich jak na przykład badania serologiczne czy też izolacja wirusa z płynu znajdującego się w pęcherzykach. Samo leczenie ma charakter objawowy i polega przede wszystkim na próbach zbicia gorączki. Dodatkowo, podejmuje się kroki, które mają na celu załagodzenie swędzenia wysypki. To ważna kwestia, jako że nadmierne swędzenie może doprowadzić do nieodwracalnych zmian na skórze chorego oraz pojawienia się blizn po strupach.

Jak sobie z tym poradzić w przypadku dzieci? Eksperci doradzają, by obciąć dziecku paznokcie, a na noc zakładać mu bawełniane rękawiczki, które powstrzymają przed drapaniem. Ogółem rzecz biorąc, ospa wietrzna to choroba nieprzyjemna i nieznośna, ale przy odpowiedniej reakcji z łatwością sobie z nią poradzimy.