Zdecydowana większość rodziców doskonale wie, czym jest ospa wietrzna. Objawy takie jak gorączka, ból głowy czy biegunka są im dobrze znane, jako że ospa wietrzna zdecydowanie najczęściej atakuje małe dzieci. Chodzi tutaj przede wszystkim o dzieci w wieku od dwóch do sześciu lat. Sama ospa wywoływana jest wirusem zakaźnym VZV, a przenosi się z reguły drogą kropelkową. To dlatego tak często całe ogniska zachorowań występują w żłobkach czy przedszkolach, gdzie jedno zarażone dziecko zazwyczaj oznacza spore problemy dla rodziców wszystkich dzieci. Warto więc wiedzieć w jaki sposób rozpoznać ospę oraz jak z nią walczyć. Najpopularniejsze objawy ospy to jednak nie tylko bóle mięśni, bóle głowy, złe samopoczucie czy gorączka.

To także swędząca wysypka, która występuje w postaci wykwitów. Początkowo przybierają one kształt drobnych, czerwonych plamek i rozmieszczone są nieregularnie na skórze tułowia, twarzy czy nawet głowy. Część z tych wykwitów znika, ale większość dość szybko się przekształca: najpierw w grudkę, potem w pęcherzyk, a wreszcie w strupek. Może się nawet zdarzyć tak, że dojdzie do wysypki poliformicznej. Jest to sytuacja, w której wysypka pojawia się w kilku rzutach, a co za tym idzie wykwity są bardzo różnorodne.

Kto jest najbardziej narażony na ospę wietrzną? 

Ospa wietrzna to według badań najczęściej występująca choroba zakaźna wśród dzieci. Zdecydowana większość z nas miała już więc styczność z ospą za młodu, choć zdarzają się również takie przypadki, gdy chorujemy na późniejszym etapie życia, nierzadko już w dorosłości.

Kto szczególnie jest jednak narażony na występowanie ospy wietrznej? Będą to przede wszystkim małe dzieci oraz te osoby, które mieszkają pod jednym dachem z dziećmi, jak i osoby, które nie zostały zaszczepione na ospę. Prócz tego, wśród osób szczególnie narażonych są także pracownicy wszystkich tych miejsc, gdzie mamy do czynienia z dużym skupiskiem dzieci (żłobka, szkoły, przedszkola). Bardzo ważne jest więc, by szybko i odpowiednio reagować – na całe szczęście ospę możemy dość łatwo zdiagnozować, w czym pomaga wysypka. Leczenie tej choroby polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów, a więc zbijaniu gorączki oraz łagodzeniu swędzenia, które towarzyszy wysypce. Niestety ospa wietrzna bywa chorobą bardzo dokuczliwą, a nadmierne drapanie się po wykwitach może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w skórze. Objawom można jednak skutecznie przeciwdziałać na wiele sposobów, w tym także poprzez kąpiele czy kojące okłady. .