bardzo groźna jest inwazyjna choroba meningokokowa w każdym stadium

Nie ma żadnych wątpliwości, że ospa wietrzna zdecydowanie częściej atakuje dzieci. To zresztą jedna z najpowszechniejszych chorób zakaźnych wśród dzieci od drugiego do szóstego roku życia. Ale zachorować na ospę mogą także osoby dorosłe – dotyczy to tych dorosłych, które w młodości nie miały do czynienia z ospą, a nie są zaszczepione. Jeśli znajdujemy się w tym gronie to koniecznie musimy uważać, gdyż ospa wietrzna jest dużo bardziej niebezpieczna dla młodzieży czy osób dorosłych, a ryzyko wystąpienia powikłań jest większe. W związku z tym warto wiedzieć jak przebiega ospa wietrzna u osoby dorosłej. Już sam fakt, że z reguły ma ona dużo cięższy charakter powoduje, że każdy dorosły, który nigdy na ospę nie chorował powinien mieć się na baczności.

Tymczasem nie każdy wie tak w zasadzie z czym wiążę się ospa wietrzna u dorosłych – ile trwa, jakie są objawy oraz w jaki sposób z nią walczyć. Te pytania są bardzo ważne, a istotne jest, by uzyskać właściwe odpowiedzi. Sama choroba przebiega w sposób fazowy. Początkowo pojawiają się objawy zwiastujące chorobę (m.in. gorączka, złe samopoczucie, zmęczenie, bóle głowy i mięśni) i okres ten trwa około dwa dni.

Dopiero potem pojawia się wysypka, czyli cecha charakterystyczna ospy wietrznej, a strupki zasychają po około sześciu dniach.

Jak dorosły może sobie radzić z ospą wietrzną?

To właśnie wysypka pojawiająca się na ciele chorego – ale nie tylko – pozwala na szybką i łatwą diagnozę. Jakie są metody leczenia? W większości przypadków chodzi o załagodzenie objawów, natomiast jeśli chodzi o leczenie ospy u dorosłych to z reguły podaje się specjalny lek przeciwwirusowy, którego zadaniem jest nie tylko skrócenie czasu trwania choroby, ale również zmniejszenie ryzyka rozwoju różnych powikłań. Warto przy tym pamiętać, że podany lek wcale nie zabija wirusów, lecz po prostu powstrzymuje ich mnożenie się. Z tego też powodu należy go zastosować możliwie jak najszybciej, a więc w początkowym etapie choroby. Warto mieć na uwadze to, że osoby dorosłe zazwyczaj przechodzą ospę w cięższy sposób, dlatego konieczna jest szybka reakcja i wizyta u lekarza.

O czym jeszcze pamiętać? W trakcie gorączki należy pozostać w łóżku i często zmieniać swoje ubrania, a do tego próbować załagodzić wysypkę i powstrzymać swędzenie. Przechorowanie ospy wietrznej oznacza, że uzyskaliśmy dożywotnią odporność na wirusa – tak jest przynajmniej w większości przypadków, gdyż niektórzy mogą potem zmagać się z półpaścem.