zapalenie wątroby typu a Zeffix ulotka

Ospa wietrzna to często występująca choroba zakaźna. Już przy jej definiowaniu nierzadko podaje sie, że jest ona chorobą wieku dziecięcego, co wskazuje nam na to, że najczęściej dotyka przede wszystkim dzieci. To prawda, gdyż według statystyk to właśnie dzieci do 10. roku życia – a najczęściej w przedziale od drugiego do szóstego roku – chorują na ospę wietrzną.

Nie oznacza to jednak, że osoba dorosła nie może się wirusem ospy zarazić. Co więcej, w przypadku osób starszych – a więc chodzi tutaj o młodzież i o dorosłych – ospa wietrzna zwykle ma dużo poważniejszy i ciężki przebieg, a co za tym idzie często może wymagać nawet hospitalizacji. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób można się ospą zarazić i jak przebiega sama choroba, by w razie konieczności móc właściwie zareagować. Ospa wietrzna roznosi się na wiele sposobów, przede wszystkim drogą kropelkową – często wystarczy sam kontakt z nosicielem wirusa, by zachorować.

Ospa to niestety ostra choroba zakaźna, dlatego też często dotyka całe skupiska osób (na przykład w żłobkach, szkołach czy przedszkolach). Najczęstsze objawy? Złe samopoczucie, bóle głowy i mięśni, gorączka, niekiedy także biegunka, no i przede wszystkim charakterystyczna wysypka w postaci wykwitów, które mogą pojawić się na ciele, głowie czy nawet na błonach śluzowych.

Ospa wietrzna – jak wygląda u osób dorosłych?

W przypadku dzieci ospa wietrzna z reguły przybiera dość łagodny przebieg. To prawda, bywa mocno uciążliwa, lecz nie powoduje żadnych powikłań i stosunkowo łatwo jest się z nią rozprawić.

Zupełnie inaczej wygląda to jednak w przypadku osób dorosłych. Same objawy są bardzo podobne, ale przebieg choroby bywa dużo cięższy, a ryzyko rozwoju powikłań jest dużo większe. Początkowo ospa u osób dorosłych objawia się gorączką, bólem głowy, zmęczeniem czy ogólnie złym samopoczuciem. Dopiero po jakimś czasie pojawiają się wykwity skórne.

Powikłania? Do najgroźniejszych powikłań, jeśli chodzi o ospę wietrzną u dorosłych jest zapalenie płuc, które według statystyk rozwija się u co 10 dorosłego zmagającego się z tą chorobą zakaźną. Wśród innych powikłań, do których dochodzi jednak już dużo rzadziej, warto wymienić:

  • zapalenie stawów,
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • zapalenie różnych części oka.

Mając to wszystko w pamięci, każdy dorosły chory na ospę powinien jak najszybciej zgłosić się do lekarza, aby ustalić odpowiednie kroki i podjąć właściwe leczenie. Tylko w ten sposób będziemy mogli odeprzeć atak wirusa i wyjść z choroby bez szwanku.