Ospa wietrzna swoją nazwę zawdzięcza temu, że jej wirus może łatwo przenosić się m.in. przez wiatr. Równie łatwo ospa rozprzestrzenia się drogą kropelkową czy poprzez kontakt z osobą chorą.

Jako że najbardziej narażeni na zarażenie się są dzieci to nic dziwnego, że ospa bardzo często atakuje całe skupiska dzieci – czy to w przedszkolach, czy w szkołach. Jest to więc niestety jedna z najbardziej zakaźnych przypadłości. Ospa wietrzna u dzieci przebiega jednak z reguły dość łagodnie, przynajmniej w porównaniu do tego przez co niekiedy przechodzą młodzież lub osoby dorosłe dotknięte wirusem ospy. Niemniej jednak warto wiedzieć jak leczyć ospę u dzieci oraz na co się tak właściwie przygotować.

Przed wszystkim pamiętajmy, że ospa wietrzna atakuje przede wszystkim dzieci i jest jedną z najczęściej występujących chorób zakaźnych wśród małych pacjentów. W jaki sposób objawia się ona u małych dzieci? Początkowo pojawią się pewne sygnały, które zwiastują nadejście choroby. Będą to przede wszystkim:

  • ospałość,
  • brak apetytu,
  • bóle głowy,
  • gorączka,
  • biegunka.

Dopiero po jakimś czasie mamy do czynienia z kolejnym etapem choroby, jakim jest wysypka.

Ospa wietrzna u dzieci to coś, co właśnie za sprawą wykwitów skórnych jest łatwo zdiagnozować. Sama wysypka pojawia się nie tylko na skórze tułowia, ale także na twarzy czy nawet na owłosionej skórze głowy czy na błonach śluzowych (a więc także w jamie ustnej). Przebieg ospy może być bardzo różny, począwszy od niezwykle łagodnego (małe objawy), aż do bardzo ciężkiego (nawet do kilkuset wykwitów).

Jak przebiega leczenie ospy wietrznej u dzieci?

Z reguły leczenie ma charakter objawowy, co oznacza mniej więcej tyle, że lekarz stara się przede wszystkim załagodzić występujące objawy.

Podaje się więc leki, które mają na celu obniżenie gorączki. Dodatkowo, bardzo ważne jest również załagodzenie swędzenia towarzyszącego pojawiającym się na ciele wykwitach. Warto wiedzieć, że nadmierne drapanie po strupkach może doprowadzić do stałych zmian skórnych i mało estetycznych blizn na ciele. Dzieci bardzo często nie mogą się jednak opanować, dlatego też rolą rodziców jest, by właściwie zadbać o dziecko i upewnić się, że nie będzie się zbytnio drapać.

Dobrym pomysłem będą kąpiele czy specjalnie przygotowane okłady, jak również korzystanie z delikatnej bielizny, która nie będzie podrażniać skóry. Niektórzy stosują także ciekawe rozwiązanie jakim jest zakładanie dziecku na noc rękawiczek, aby w ten sposób powstrzymać drapanie, które to często może prowadzić do trwałych skutków.