Zantac

Nie da się ukryć, że ospa wietrzna to bardzo powszechna choroba zakaźna, która dotyka zdecydowaną większość dzieci. Jest to zresztą jedna z najpopularniejszych chorób wieku dziecięcego, a jako że przy okazji ospa jest jeszcze bardzo zakaźna to często atakuje całe skupiska dzieci. Wirus ospy wietrznej przenosi się bowiem wraz z wiatrem, dlatego wystarczy jedno chore dziecko, by zaraziła się cała grupa dzieci w szkole czy przedszkolu. Każdy rodzic powinien być więc przygotowany na ospę, choć oczywiście sam wirus może zaatakować także dorosłego (jeśli ten nie przechodził ospy w dzieciństwie i nie był szczepiony). Pierwsze objawy ospy wietrznej to ból głowy, bóle mięśni, złe samopoczucie, apatyczność czy brak apetytu. Mogą one zwiastować wiele różnych przypadłości, podobnie zresztą jak wysoka gorączka, która także przy ospie się pojawia. W jaki sposób rozpoznać więc ospę? Z reguły tym znakiem charakterystycznym jest wysypka w postaci czerwonych plamek i wykwitów, które pojawiają się na ciele dziecka. Ospa wietrzna u dzieci to z reguły zmiany skórne dotykające w zasadzie całe ciało, począwszy od tułowia, przez skórę głowy, a skończywszy na błonach śluzowych (jama ustna, okolice narządów płciowych) – omija z reguły nogi oraz ręce chorego.

Ospa wietrzna u dzieci – jak się przygotować?

Leczenie ospy wietrznej polega przede wszystkim na załagodzeniu objawów takich jak gorączka oraz wysypka na ciele dziecka. W tym celu podaje się leki antywirusowe, których zadaniem jest m.

in. zbicie gorączki oraz wzmocnienie organizmu. Trzeba przy tym pamiętać, że ospa wietrzna najczęściej atakuje wtedy, kiedy organizm jest osłabiony, gdyż wtedy wirus ma najlepsze warunki do rozwoju. Najgorsza przy ospie i tak jest jednak wysypka, która potrafi być bardzo dokuczliwa i sprawić dziecku spory dyskomfort. Wykwitów może być bardzo mało albo bardzo dużo – tutaj nie ma reguły. Ważne jest jednak, by dziecko się nie drapało, choć oczywiście bardzo trudno jest powstrzymać swędzenie. Warto więc wiedzieć, co może załagodzić wysypkę przy ospie wietrznej – specjalne żele, preparaty, okłady z rumiankiem czy kąpiele z dodatkiem nadmanganianu potasu. Wszystko to może ulżyć choremu. Zaleca się także stosowanie delikatnych tkanin, a więc pościeli i bielizny z bawełny. W ten sposób skóra chorego nie będzie podrażniona.

W przypadku małych dzieci trzeba też pomyśleć o obcięciu paznokci, gdyż drapanie się może doprowadzić do trwałych ubytków skórnych i blizn.