wzw a Aquafresh In Between Clean

Ospa to choroba wieku dziecięcego, na którą najczęściej chorują dzieci w wieku od drugiego do dziesiątego roku życia. Nie oznacza to jednak wcale, że na ospę mogą chorować tylko i wyłącznie dzieci w wieku przedszkolnym. Jak się bowiem okazuje, wirus ospy może zaatakować także niemowlęta. Wiele osób często nie zdaje sobie z tego sprawy, lecz to prawda – ospa wietrzna u niemowlaka to rzecz spotykana. Mogłoby się wydawać, że najmniejsi są uodpornieni ze względu na przeciwciała przekazane im przez matkę. Ale one w ciągu kilku tygodni mogą zniknąć z organizmu dziecka, dlatego też nawet kilkomiesięczne niemowlę może zachorować na ospę. Jak niemowlak może zarazić się ospą wietrzną? Przede wszystkim poprzez kontakt z osobą zarażoną wirusem ospy wietrznej (a więc także z chorym na półpaśca). Warto przy tym zdawać sobie sprawę, że nazwa ospa wietrzna nie wzięła się znikąd – wirus ospy może bowiem przenosi się na ogromne odległości (nawet kilkunastu bądź kilkudziesięciu metrów). Często zarazki przenoszą więc poprzez wiatr, dlatego też tak łatwo jest się ospą zarazić. Rodzice powinni o tym pamiętać i możliwie unikać wystawienia maleństwa na zagrożenie, choć oczywiście nie zawsze jest to łatwe.

Jak objawia się ospa wietrzna u niemowlaka?

Pierwsze objawy pojawiają się z reguły po około 2-3 tygodniach od momentu zakażanie.

Zwykle jest to 14 dni, a początkowo ma się do czynienia z gorączką. Dopiero potem pojawia się także wysypka, czyli element charakterystyczny tej choroby zakaźnej. Ospa wietrzna u niemowlaka objawia się wykwitami, które najpierw występują na główce dziecka, a potem rozprzestrzeniają się także na inne partie ciała (na twarzy, a nawet w buzi). Początkowo wykwity te przypominają czerwone plamki, by w kolejnych godzinach przejść transformację do pęcherzyków. Te z kolei wypełnione są przezroczystym płynem. Wkrótce gdy zmętnieją, zamieniają się w strupki. W jaki sposób leczyć ospę u niemowlaka? Oczywiście pierwsze kroki powinniśmy jak najszybciej skierować do lekarza, gdyż ospa wietrzna w niektórych przypadkach może prowadzić do różnego rodzaju powikłań (m.in. zapalenie płuc). Z reguły leczenie polega na podaniu leku przeciwwirusowego. Bardzo ważna jest także właściwa pielęgnacja dziecka, a przede wszystkim samego ciała, na którym może pojawić się nawet kilkaset wykwitów.

Wskazane jest także częstsze karmienie piersią – maluszek może niechętnie jeść z powodu choroby, ale wtedy mleko można mu podawać małymi porcjami w częstszych odstępach czasowych.