Ospa wietrzna to z reguły łagodna choroba, choć potrafi być bardzo dokuczliwa. Najczęściej atakuje dzieci i wtedy rzeczywiście ma zwykle łagodny przebieg. Niekiedy zarazić mogą się również dorośli, w tym także kobiety w ciąży. Czy ospa wietrzna jest niebezpieczna dla ciężarnych kobiet? Jak się okazuje, kontakt z wirusem ospy rzeczywiście może być niebezpieczny – nie tylko dla przyszłej mamy, ale także dla płodu. Chodzi tutaj o sytuacje, gdzie kobieta nie posiada odporności na ospę, gdyż nie przechodziła przez nią w dzieciństwie. W jaki sposób powinno się więc postępować? Na wstępie warto zaznaczyć, że przeciwko ospie można się zaszczepić, także w dorosłym życiu. Jeśli więc wiemy, że nigdy nie chorowaliśmy na ospę wietrzną, a planujemy ciążę to warto na trzy miesiące przed podjęciem pierwszych starań o dziecko się zaszczepić.

Spokojnie mogą spać za to wszystkie kobiety, które w dzieciństwie chorowały już na tę przypadłość. Oznacza to bowiem, że w ich organizmie wytworzyły się i są obecne przeciwciała chroniące przed ospą. Chronią one także nienarodzone jeszcze dziecko. Ale co zrobić w sytuacji, gdy nigdy nie chorowaliśmy, a gdzieś w okolicy pojawił się wirus ospy wietrznej? Odpowiedź jest prosta: należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Ospa wietrzna a ciąża – na co zwrócić uwagę?

Jeżeli istnieje ryzyko, że kobieta w ciąży miała kontakt z osobą chorą na ospę, warto jak najszybciej zgłosić się do lekarza i przeprowadzić badania. Trzeba przy tym zdawać sobie sprawę z tego, że wirusem ospy wietrznej można się bardzo łatwo zarazić – przenosi się on bowiem drogą kropelkową. Z reguły, jeśli badania wykażą, że kobieta w ciąży nigdy na ospę nie chorowała, a co za tym idzie w jej organizmie nie ma odpowiednich przeciwciała, podaje się leki, które mają na celu ochronić przed ciężkimi objawami ospy, lecz nie gwarantują one, że ospa nas ominie.

Na dodatek, jest to dość drogie rozwiązanie. Z drugiej strony, takie leki mogą uchronić nas przed bardzo poważnymi konsekwencjami. Szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży jest zachorowanie na ospę w pierwszym trymestrze, gdyż wtedy stanowi spore niebezpieczeństwo dla płodu. Ogółem rzecz biorąc, powikłania mogą dotyczyć zarówno przyszłej mamy (m.in. zapalenie płuc), jak i dziecka (m.in.

ospa wrodzona). Głównie dlatego konieczna jest szybka reakcja i szukanie pomocy u lekarza, który będzie wiedział w jaki sposób najlepiej nam pomóc i upewnić, że ospa wietrzna nie zagrozi ani nam, ani dziecku.