Każda mama powinna wiedzieć jak można zarazić się ospą i jak się jej wystrzegać Zovirax 200 mg opinie

Kto jest najbardziej narażony na zachorowanie na ospę wietrzną? Głównie dzieci, ale jak się okazuje – nie tylko. Bo choć wirus ospy rzeczywiście najczęściej atakuje dzieci w wieku od drugiego do dziesiątego roku życia to jednak zachorować mogą także osoby dorosłe. Dotyczy to przede wszystkim tych, którzy w dzieciństwie ominęli ospę i nie były szczepione przeciwko wirusowi VZV. Może się więc zdarzyć tak, że ospa zaatakuje także kobietę w ciąży.

Co robić w takiej sytuacji? Ospa wietrzna w ciąży bywa bardzo niebezpieczna, dlatego też koniecznie należy być odpowiednio przygotowanym, by w miarę łagodnie przejść przez chorobę. Ospa wietrzna to spore niebezpieczeństwo nie tylko dla kobiety, ale także dla dziecka – w szczególności, jeśli matka zarazi się ospą pierwszym trymestrze ciąży. Zdarzają się również takie przypadki, że matka zachoruje na ospę na pięć dni przed lub dwa dni po porodzie – wtedy występuje wysokie ryzyko zagrożenia ospą wietrzną dla noworodka. Jak zabezpieczyć się przed ospą? Spokojnie mogą spać wszystkie kobiety, które w dzieciństwie przeszły już przez ospę.

Te, które jeszcze nie chorowały muszą mieć się na baczności. Do samego zarażenia z reguły dochodzi już poprzez sam kontakt z osobą chorą – to niekoniecznie musi być bliski kontakt, wystarczy przebywanie z taką osobą.

Jakie zagrożenie niesie ospa wietrzna w ciąży?

Wirus ospy może być niebezpieczny nie tylko dla kobiety w ciąży, ale także dla płody. W przypadku kobiety najczęściej spotykanym powikłaniem jest zapalenie płuc.

Z kolei dla dziecka w brzuchu mamy ospa wietrzna może niekiedy okazać się śmiertelnym zagrożeniem. Warto więc zbadać to, czy nasz organizm jest uodporniony na ospę i wykonać badania na obecność odpowiednich przeciwciał. Dobrym rozwiązaniem – jeśli wiadomo, że nie przebyło się ospy wietrznej w dzieciństwie – jest także wykonanie szczepienia przeciwko ospie wietrznej. Jak więc widzimy, ospa wietrzna może być naprawdę sporym zagrożeniem dla kobiety w ciąży, ale też dla malca w brzuchu mamy.

Głównie dlatego tak ważne jest odpowiednie działanie, gdyż nieleczona ospa wietrzna może mieć bardzo poważne konsekwencje. Przyszła mama powinna być bardzo uważna i ostrożna – tylko w ten sposób będziemy w stanie jak najlepiej ochronić maluszka, tym bardziej że on sam nie ma za bardzo szans w starciu z ospą wietrzną. Nic więc dziwnego, że ospa wietrzna w ciąży to ważny temat, o którym trzeba mówić. Dzięki temu mamy będą przygotowane na tego typu sytuację, gdy wirus ospy niespodziewanie zaatakuje.