Wysypka to chyba jeden z najczęstszych i najbardziej charakterystycznych objawów ospy wietrznej. Ta ostra choroba zakaźna, wywoływana przez wirus ospy wietrznej. Łatwo jest się nią zarazić, a to ze względu na to, iż przenosi się drogą kropelkową, przez kontakt z osobą chorą oraz przez wiatr (stąd też nazwa ospa wietrzna oraz potoczne określenie „wiatrówka”). Warto wiedzieć, że patogen już po przebyciu ospy pozostaje w organizmie chorego, tyle że w postaci utajonej.

Może się uaktywnić po raz kolejny (na przykład przy obniżonej odporności), tyle że wtedy już w formie półpaśca. Najczęściej wirus ospy atakuje jednak dzieci, choć ospa wietrzna może się rozwinąć w zasadzie w każdym wieku. Wspomniana wysypka to tylko jeden z wielu objawów ospy – na dodatek występuje ona w drugim etapie pojawiania się objawów. Pierwszy etap to niejako zapowiedź choroby i mamy tutaj zwykle do czynienia z takimi objawami jak gorączka, bóle głowy i mięśni, złe samopoczucie, apatyczność, brak apetytu, ogólne poczucie zmęczenia czy biegunka.

Dopiero z czasem zaczynają pojawić się wykwity, które objawiają się w postaci czerwonych, niewielkich plamek. Te zmiany skórne mogą pojawić się:

  • na skórze tułowia,
  • na twarzy,
  • na głowie,
  • na błonach śluzowych,
  • w gardle,
  • w jamie ustnej.

Jak więc się okazuje, ospa wietrzna w gardle także znajdzie swoje „miejsce”. Wysypka może się tam pojawić, co z pewnością będzie bardzo uciążliwe dla chorego.

Na całe szczęście ospa wietrzna jest przypadłością dość łatwą do zdiagnozowania, dzięki czemu szybko można określić odpowiednie kroki jakie należy podjąć. Samo leczenie ospy wietrznej ma z reguły charakter objawowy i ma na celu przede wszystkim załagodzenie występujących objawów, w tym także gorączki oraz wysypki właśnie. Wykwity pojawiające się na skórze powodują bowiem swędzenie, a drapanie się może doprowadzić do trwałych zmian skórnych. W jaki sposób radzić sobie więc z nieprzyjemnym uczuciem swędzenia? Niekoniecznie za sprawą pudrów, które co prawda początkowo mogą łagodzić świąd, ale po zaschnięciu będą raczej kolejnym powodem bólu i dyskomfortu.

Ulgę przyniesie za to odpowiedni preparat czy żel, natomiast można także spróbować kilku nieco bardziej domowych sposobów takich jak na przykład okład na bazie rumianku czy kąpiel w wodze z rozcieńczonym nadmanganianem potasu. Sama ospa wietrzna zwykle ma dość łagodny przebieg wśród dzieci i nieco cięższy wśród dorosłych, dlatego też warto być przygotowanym na to, co przyniesie ze sobą ta przypadłość.