Ospa wietrzna – wysypka i jak sobie z nią radzić?

Aquafresh Kids

Nie da się ukryć, że ospa wietrzna to bardzo dokuczliwa i nieprzyjemna przypadłość. Dzieje się tak przede wszystkim za sprawą charakterystycznej dla tej choroby wysypki, która to pojawia się na całym ciele – nie tylko na tułowiu, ale także na skórze głowy czy nawet w jamie ustnej. Na domiar złego, wysypce zwykle towarzyszy także uczucie swędzenia, bardzo trudne do zwalczenia. Wszystko to powoduje, że osoby chore na ospę wietrzną muszą przygotować się na spory dyskomfort przez niemal cały czas trwania choroby. Niestety najbardziej narażone na zachorowanie są małe dzieci, dla których wysypka to prawdziwa zmora.

Na całe szczęście, jest na nią kilka sposobów. Trzeba jednak wiedzieć, że wysypka może objawiać się w różnych miejscach ciała. Początkowo wykwity pojawiają się przede wszystkim na ciele w postaci drobnych plamek o czerwonym kolorze. Rozmieszczone są w sposób nieregularny na tułowiu, twarzy, głowie, ale też na błonach śluzowych, a więc na krtani, w okolicach narządów płciowych czy w jamie ustnej. Część wykwitów po jakimś czasie znika, z kolei inne przekształcają się i przechodzą przez kolejne etapy rozwoju.

W związku z tym najpierw stają się różową plamką, potem grudką, by wreszcie przyjąć postać pęcherzyka, który to wypełnione jest jasny, nieco mętny płyn. Dopiero potem pęcherzyki zasychają w strupki.

Sposoby na wysypkę przy ospie wietrznej

Bardzo różny przebieg może mieć ospa wietrzna – wysypka to jednak taki objaw, który spotyka się niemal zawsze u osób zarażonych wirusem VZV. Warto przy tym pamiętać, że wysypka może mieć charakter łagodny, a zmian skórnych może być ledwie kilka czy kilkanaście. Kiedy indziej, gdy ospa przybiera na sile, tych wykwitów może pojawić się nawet kilkaset.

Niezależnie od tego, warto wiedzieć jakie kroki podjąć, by rozprawić się z ospą. Po pierwsze należy udać się do lekarza, który dokona rozpoznania i zaleci leczenie ospy wietrznej, które zwykle ma charakter objawowy. Oznacza to mniej więcej tyle, że podejmie się próby zbicia gorączki oraz załagodzenia wysypki, w tym także nieznośnego swędzenia. Same wykwity przy wystąpieniu ospy wietrznej można smarować różnego rodzaju żelami czy preparatami do tego przeznaczonymi, aby dać sobie trochę ulgi. Nie poleca się natomiast stosowania pudrów.

Dobrym pomysłem może się okazać także lecznicza kąpiel albo okład z rumianku, a na czas ospy warto przerzucić się na lekką, przyjazną dla skóry bieliznę, która nie będzie podrażniać chorego, lecz zamiast tego zapewni spokojną noc.