Sensodyne Classic

Jedna z najpowszechniejszych chorób zakaźnych – ospa wietrzna – to poważne zagrożenie dla niemal każdego dziecka. To bowiem właśnie dzieci są najbardziej narażone na zachorowanie na ospę, choć podatni mogą być także dorośli. Ospie towarzyszy przede wszystkim gorączka oraz wysypka pęcherzykowa, która naprawdę potrafi dać się we znaki. To zresztą najbardziej znana cecha, jaką charakteryzuje się ospa wietrzna. Zarażanie się ospą bywa natomiast procesem niezwykle łatwym – nie bez powodu na tę przypadłość mówi się zresztą ospa wietrzna, gdyż wirus może przenosić się na duże odległości z wiatrem. W związku z tym bardzo łatwo się ospą zarazić, nawet pomimo braku bezpośredniego kontaktu z osobą chorą. Prócz wiatru, wirus ospy wietrznej może przenosić się także drogą kropelkową oraz właśnie drogą bezpośrednią, przy czym zarażanie może nastąpić nie tylko poprzez kontakt z osobą chorą, ale również z przedmiotami czy garderobą.

To z tego powodu ospa jest tak powszechna wśród dzieci i najczęściej atakuje całe skupiska, na przykład w szkole bądź w przedszkolu. Bardzo często wystarczy jedno dziecko z wirusem ospy, aby nagle masowo doszło do zarażenia wielu dzieci. Na całe szczęście przebieg ospy wietrznej w przypadku dzieci ma zwykle łagodny charakter.

Objawowy charakter leczenia ospy wietrznej

Wiemy już, że ospa jest ostrą chorobą zakaźną i bardzo łatwo jest się nią zarazić. To teraz należy jeszcze wskazać na objawy, jakie wiążą się z tą przypadłością. Z reguły następują one w dwóch fazach. Pierwsza faza to pewne objawy, które zapowiadają nadejście ospy.

Są to przede wszystkim bóle mięśniowe, bóle głowy, brak apetytu, apatyczność czy biegunka i gorączka. Dopiero po nich następuje kolejna faza, czyli pojawienie się wykwitów. Wysypka zazwyczaj pojawia się w kilku rzutach i atakuje nie tylko skórę tułowia, ale także twarz czy głowę, a niekiedy nawet jamę ustną oraz inne błony śluzowe. Wykwity często mogą mieć charakter wysypki poliformicznej. Oznacza to, że zmiany skórne są po prostu na różnym poziomie swojego rozwoju – dzieje się tak, gdyż wraz z zanikaniem jednych wykwitów pojawiają się kolejne. Niestety wraz z wysypką pojawia się także nieprzyjemne uczucie swędzenia. To właśnie dlatego ospę wietrzną leczy się objawowo – najważniejsze jest załagodzenie takich objawów jak gorączka czy wykwity i towarzyszący im świąd.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nadmierne drapanie po wykwitach może doprowadzić do tego, że na naszej skórze pozostaną trwałe zmiany skórne oraz blizny.